1. Dobierz kask do rodzaju wykonywanej pracy
    Kaski do różnych prac mają różną budowę. Podstawowym zadaniem kasku jest ochrona głowy przed zagrożeniami mechanicznymi. Dzięki specjalnej budowie kaski chronią również pracownika przed innymi czynnikami szkodliwymi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich oraz nasze propozycje produktów.
    Zwiększone ryzyko spadnięcia hełmu
    W niektórych rodzajach prac pracownik przyjmuje różne pozycje, co stwarza ryzyko spadania hełmu z głowy np. częste schylanie się czy podnoszenie głowy do góry. W takich przypadkach należy zadbać o odpowiedni system mocowania hełmu na głowie.

2. Po pierwsze hełm powinien być idealnie dopasowany do obwodu głowy pracownika. Przed kupnem sprawdź jaki jest zakres regulacji pasa głównego kasku – pas główny powinien być dokładnie dopasowany do obwodu głowy pracownika – nie może być za mały ani za duży. Pasy główne mogą być regulowane za pomocą paska lub pokrętła (w naszym odczuciu wygodniejsze w użyciu).

3. Kolejnym elementem zapobiegającym zsunięciu się kasku z głowy jest pasek podbródkowy, który może być mocowany do więźby kasku za pomocą 2- lub 4-punktów. Im więcej punktów mocowania tym kask stabilniej leży na głowie. Dodatkowe punkty mocowania paska podbródkowego lepiej zapobiegają spadnięciu hełmu z głowy np. przy dużych podmuchach, gdy pracownik często zmienia pozycję ciała (schyla się lub pochyla) lub gdy istnieje ryzyko, że pasek może o coś zahaczyć.

Poniżej prezentujemy 2 kaski z naszej oferty, które powinny idealnie sprawdzić się w warunkach zwiększonego ryzyka spadnięcia hełmu ochronnego z głowy pracownika. Istnieje również możliwość dokupienia paska podbródkowego do kasku 3M G3000.

Kaski odporne na niskie lub wysokie temperatury
Od kasków ochronnych wymaga się, aby zachowywały swoje parametry ochronne w całym zakresie temperatur, jakie mogą występować na danym stanowisku pracy. W tym zakresie norma wyróżnia cztery kategorie hełmów:

podstawowa – od -10°C do +50°C (bez szczególnego oznaczenia na hełmie),
do stosowania w niskich temperaturach – od -20°C (na hełmie znajduje się oznaczenie -20°C),
do stosowania w bardzo niskich temperaturach – od -30°C (na hełmie znajduje się oznaczenie -30°C),
do stosowania w bardzo wysokich temperaturach do +150°C (na hełmie znajduje się oznaczenie +150°C).
Kaski z podstawowym zakresem temperatur od -10°C do +50°C
Pamiętajcie, że takie kaski nie mają oznakowania temperatury na swojej skorupie. Jeżeli kaski będą przechowywane i użytkowane w takim zakresie temperatur, nie stracą swoich właściwości ochronnych.

Kaski do pracy w niskich temperaturach
Do pracy w niskich temperaturach, czyli minimalnie do od -30°C również mamy do zaoferowania dwa modele kasków. Maksymalna temperatura wynosi +50°C.

Kaski odporne na odpryski stopionego metalu (MM)
Hełmy ochronne chroniące przed odpryskami metalu powinny posiadać na skorupie hełmu oznaczenie MM. Tego rodzaju kaski mogą być wykorzystywane w przemyśle ciężkim, w tym w odlewniach i spawalnictwie i przy obróbce metali.

Kaski posiadające właściwości elektroizolacyjne
W taki kask powinien być wyposażony każdy pracownik, który może być narażony na porażenie prądem elektrycznym. Jeżeli praca na stanowisku pracy wiąże się z ryzykiem kontaktu z elementami pozostającymi pod napięciem, należy stosować hełmy posiadające odpowiednie własności elektroizolacyjne.

Dla pracowników, którzy mogą być narażeni na krótkotrwały, przypadkowy kontakt z elementami elektrycznymi będącymi pod napięciem przemiennym do 440 V można stosować hełmy spełniające normę EN397, które dodatkowo mają na skorupie oznaczenie 440 V AC.

Dla osób, które na stałe pracują przy instalacjach niskiego napięcia, lepszą ochronę zapewni kask z oznaczeniem 1000 V AC spełniający normę EN 50365: Hełmy elektroizolacyjne do prac przy instalacjach niskiego napięcia. Hełmy te zapewnia niezawodną ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym o wartości do 1000 V AC lub 1500 V DC.

Kaski posiadające dobrą wentylację
Jest to szczególnie ważne, gdy wykonywana praca związana jest z dużym wysiłkiem fizycznym i wysoką temperaturą otoczenia. W takich warunkach pracownik poci bardziej, dlatego, aby zapewnić mu komfort pracy hełm powinien być wyposażony w odpowiednią wentylację. Są to przeważnie otwory w skorupie hełmu, które zapewniają wymianę powietrza.

Warto również zwrócić uwagę czy kask posiada napotniki. Jest to kawałek specjalnego materiału przymocowanego do pasa głównego w okolicach czołach. Napotnik wchłania pot z czoła głowy.

Wszystkie nasze kaski wyposażone są zarówno w otwory wentylacyjne, jak i napotniki.

Kaski chroniące przed zgnieceniem bocznym
Jeżeli na danym stanowisku pracy występuje ryzyko zgniecenia bocznego głowy, zaleca się stosować hełmy, które wykazują podwyższoną odporności w tym zakresie. Hełmy takie posiadają oznaczenie LD.

Czy jest możliwość dołączenia do kasku specjalnych akcesoriów?
Jeżeli na danym stanowisku pracy wymagana jest również inne środki ochrony indywidualnej np. ochrona twarzy, uszu, oczu, dróg oddechowych to warto wybrać taki kask, do którego można dokupić nauszniki czy okulary. Hełmy takie posiadają odpowiednie gniazda zaczepowe umożliwiające zamocowanie takich ochron.

Dzięki temu mamy pewność, że cały sprzęt będzie ze sobą współgrał, a nie przeszkadzał w pracy.

Obecnie wszystkie nasze kaski posiadają specjalne uchwyty do zamocowania dodatkowych ochron twarzy, oczu, słuchu. Przed zakupem warto przejrzeć możliwe opcje i porównać ceny.

X